Pryžová průchodka se zasazuje do díry v plechu, aby zabezpečila procházející elektrický drát, který by se bez průchodky mohl prodřít o hranu plechu. V plechu musí být pro průchodku vytvořen otvor o průměru d1.
Průchodky v tabulce se řídí podle technického črtu níže, kde Vnitřní průměr průchodky je d, a Síla průchodky je t.Pryžové průchodky jsou vyráběny z kvalitního NBR (Nitril-butadienový kaučuk). Tento materál průchodky je charakteristický svou černou barvou. Pryžové průchodky z NBR jsou odolné proti Alifatickými uhlovodíky (např. propan, butan, benzin). Dále tyto průchodky odolávají mazivům na základě minerálního oleje. Nevhodné je však používání průchodek společně s polárními rozpouštědly a chlorovanými uhlovodíky, průchodky si neporadí rovněž ani s ketony, benzoly a estery.
Pryžové průchodky z NBR můžeme vystavit teplotě -40 až +110°C a pokud budeme muset průchodku ohřívat vodní parou, můžeme dosáhnout teploty průchodky až 130°C.
Průchodky z materiálu NBR jsou vyrobena o standartní tvrdosti 45 až 55 Shore A. Tato tvrdost průchodek Shore A je změřitelná pomocí tvrdoměru. Tvrdost typu A, kterou používáme nejen pro pryžové průchodky, ale i pro další pryžový sortiment, se měří pomocí zatížení hrotu měřidla na průchodku hmotností 0,822 kg. Naměřená vzdálenost, o kterou se prohne pryžová průchodka je označena za naměřenou tvrdost průchodky. Skutečná hodnota tvrdosti pryžové průchodky ale není známkou kvality. Jedná se pouze o atribut, podle kterého se může konstruktér či mechanik při výběru pryžové průchodky řídit. Ve většině případů však není na výběr průchodky kladen důraz v ohledu tvrdosti. Účelem, pro který je pryžová průchodka zkonstruována, je nutnost ochránit průchodkou procházející kabely v otvoru plechu, kde tedy přesná hodnota tvrdosti průchodky není podstatná, protože na samotnou průchodku není vyvíjen přímy tlak.